Niezwyciężona broń laserowa. Jak działa naświetlarka CTP

środa, czerwca 17, 2015 Edwin Gawron 1 Komentarze

Naświetlarka CTP działanie

Jeśli projektujesz materiały przeznaczone do druku offsetowego, to zapewne Twoje syzyfowe prace nad projektem zwykle kończą się złożeniem zamówienia w drukarni i przesłaniem plików do druku. Chcesz wiedzieć, co dzieje się z tymi materiałami, zanim kurier dostarczy gotowe wydruki? Zapraszam do lektury kolejnego wpisu poświęconego tajnikom sztuki drukarskiej. 

Poprzednio poznaliśmy ogólne działanie maszyny offsetowej. Dziś pójdziemy nieco dalej w wirtualnej wycieczce po drukarni i zajrzymy do naświetlarni CTP, czyli miejsca, gdzie powstają formy drukowe.

Co to jest CTP

Z angielskiego Computer to Plate, czyli „z komputera na płytę”. Jest to proces, który polega na bezpośrednim naświetlaniu światłoczułych płyt za pomocą głowicy laserowej.
Naświetlarka składa się z:
• podajnika płyt;
• punchera, czyli urządzenia wykonującego otwory mocowania w płytach;
• bębna obracającego się z płytą wokół głowicy generującej promienie laserowe;
• oraz komputera sterującego, wyposażonego w procesor obrazu RIP. 
Dodatkowym, niemniej ważnym elementem systemu jest operator całego urządzenia wyposażony w doświadczenie, fachową wiedzę oraz wprawne oko.

Naświetlarka do czego służy
Czysta płyta wędrująca z podajnika do naświetlarki.

Co to jest RIP

Raster Image Procesor to dość szerokie zagadnienie. W tym ujęciu można go określić jako stanowisko komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem połączone z naświetlarką CTP. Na komputerze będącym częścią RIP zachodzi ostatni elektroniczny etap przygotowania do druku.

Plikiem wejściowym jest PDF zawierający użytki (poszczególne strony katalogu, ulotki itp.) - oczywiście zmontowany według zasad DTP i z nałożonym kompletem znaczników drukarskich (linie cięcia, fogry, pasery itp.). Plik ma rozmiary arkusza, na jakim ma być drukowany np. 700 x 500 mm. Znaczniki drukarskie  są potrzebne dopiero na tym etapie, dlatego możesz zapomnieć o nich, wysyłając plik do drukarni - wszystkie te elementy naniesie grafik DTP podczas montażu plików do druku.

Jak działa naświetlarnia

W naświetlarni nasz wielotonalny plik PDF jest najpierw zamieniany na cztery jednotonalne pliki postscriptowe - po jednym dla każdego koloru CMYK. Każdy z tych plików jest obrazem rastra w wysokiej rozdzielczości, czyli siatką punktów, które zostaną wydrukowane.

Punkty rastra mają jednolitą, stuprocentową barwę (odpowiednio: Cyan, Magenta, Yellow i Black) - ich wielkość i rozmieszczenie w odpowiednich odległościach względem siebie na białym tle papieru daje wrażenie tonu. Im większe i gęściej rozmieszczone punkty - tym ton ciemniejszy. Im mniejsze i rzadziej rozmieszczone - tym ton jaśniejszy. W praktyce nie jest to aż tak proste, jak tutaj mówimy. Trzeba wziąć pod uwagę liniaturę, przyrost punktu rastrowego, prawidłowe kąty rastra, efekt mory i inne pułapki…. Ale nie zagłębiajmy się aż tak. Generalnie czterokolorowy wydruk offsetowy w bardzo dużym powiększeniu wygląda jak poniżej:

wydruk offsetowy powiększenie
Bardzo, bardzo powiększony czterokolorowy wydruk offsetowy. 
Cztery podstawowe, jednolite kolory drukarskie rozbite na rastry, których siatki zostały ułożone  względem siebie pod odpowiednim kątem, dają wrażenie wielobarwnego, pełnego obrazu.

Magia jest tam, gdzie jej nie widać

Dalej nie wiemy, jak obraz rastra trafia na płyty. Stoi za tym dyfrakcyjna matryca GLV, składająca się z tysięcy mikroskopijnych lustrzanych pasków. Każdy z pasków może poruszać się w dół i w górę, by rozpraszać lub odbijać promieniowanie laserowe padające na matrycę. Z wiązki laseru wydziela 512 promieni optycznych, jednocześnie wygaszając je lub załączając. Odpowiednie długości i moc fal promieniowania utrwalają wzór rastra na płycie, czyniąc z niej formę drukową.


Ufff. Złożony proces, nieprawdaż? Na tyle złożony, że do niedawna funkcjonowały odrębne przedsiębiorstwa świadczące usługi naświetlania drukowych matryc offsetowych i fleksograficznych. Dopiero pod koniec lat 90. pierwsze drukarnie zaczęły włączać do swojego parku maszynowego naświetlarki CTP. Znacząco skróciło to czas realizacji zleceń, pozwoliło na bieżąco kontrolować jakość oraz wyeliminować ryzyko uszkodzenia płyt w transporcie lub opóźnienia ich dostawy. Między innymi dlatego w Viperprint Twój nakład jest gotowy już następnego dnia po złożeniu zamówienia na druk overnight.

Naświetlarka Agfa Avalon N8

Skoro już jesteśmy przy chwaleniu się, to miło mi poinformować, że mamy nowy nabytek: naświetlarkę Agfa Avalon N8 z najnowocześniejszą na rynku matrycą GLV. Matryca umieszczona nieruchomo w sercu naświetlarki precyzyjnie omiata szerokimi wstęgami promieni płytę obracającą się wokół niej na bębnie. Szerokość wstęgi promieni sprawia, że z każdym obrotem bębna naświetlany jest duży obszar, co przyczynia się do wysokiej wydajności urządzenia.

co to jest forma drukowa
Gotowa forma drukowa - płyta naświetlona przez Agfa Avalon N8.
„Świecenie blach” odbywa się nie tylko szybko, ale i dokładnie. Urządzenie posiada wbudowany moduł, który wybija otwory technologiczne służące do umieszczania płyt w maszynie offsetowej już w naświetlarce. Dzięki temu precyzja jest zachowana jeszcze zanim wzór rastra pojawi się na płycie, a każda kolejna płyta jest idealnie spasowana, co zapewnia perfekcyjne zgranie kolorów CMYK.

To lepsze uczucie niż zakup nowego auta. Znaczy: przynajmniej porównywalne. Oczywiście tym, co przesądza o jakości drukarni, są maszyny drukujące. Jednak gwarantuję Wam, że poziomu usług drukarni, która nie posiada szybkich, wydajnych i dokładnych urządzeń pomocniczych, nie można nazwać wysokim. Dlatego bez względu na to, czy drukujecie u nas, czy wybraliście inną firmę, zawsze przed złożeniem zamówienia sprawdźcie, co ma w stajni. Szczególnie, gdy chodzi o ważny projekt.
Do następnego!
1 komentarz: