Brudne sprawy. Słów kilka o ekologii

środa, listopada 04, 2015 Urszula Augustyniak 0 Komentarze


Tony papierów. Na nich w ogromnej mierze opiera się przemysł reklamowy. Druk materiałów reklamowych jest początkiem całego cyklu, a jego końcem – wysypisko śmieci lub skład makulatury. Tam ostatecznie, w postaci niepotrzebnych papierzysk, trafiają wspomnienia minionych kampanii. Smętne kadawry zużytych kejsów, czelendży i dedlajnów przyczyniają się do degradacji środowiska i taka jest właśnie brutalna prawda. Postanowiliśmy coś z tym zrobić, przynajmniej na miarę naszych skromnych drukarskich możliwości.

Pamiętacie sierpniowy kryzys energetyczny, podczas którego wstrzymano dostawy prądu do wszystkich dużych zakładów produkcyjnych w Polsce? My pamiętamy, jako żywo. „Lato zaskoczyło energetyków”, ha ha. Nieśmieszne. Wydaje się w każdym razie, że ocieplenie klimatu powoli staje się faktem. A skoro tak, byłoby wskazane, żeby każdy duży prądożerca zrobił choć jeden mały gest troski o środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Drugiego środowiska nie będzie, chyba że skolonizujemy Marsa.


Jako drukarnia internetowa, dla której etyka biznesu jest jednym z filarów działalności, podejmujemy rękawicę. Zamierzamy wprowadzić do naszej oferty (dodatkowo, oprócz produktów, które już znacie) druk na papierze ekologicznym, czyli pochodzącym z recyklingu. Do produkcji tego papieru wykorzystuje się przede wszystkim makulaturę. Zamiast trafić na wysypisko śmieci lub do spalarni odpadów, jest ona ponownie przetwarzana i posłuży nam za podłoże pod druk wizytówek, biznes kart, zaproszeń, teczek oraz ulotek. A od Was, od podejmowanych przez Was wyborów, zależeć będzie, jak duży procent druków wychodzących z naszych maszyn będzie wykonany właśnie na takim papierze.

W ramach serii eco planujemy nowe podłoża kartonowe w stonowanych kolorach – barwach Ziemi. Papier prezentuje się efektownie, ma duże walory dekoracyjne. Kto odwiedził nas we wrześniu na Festiwalu Marketingu w Warszawie, miał okazję się o tym przekonać, a nawet przygarnąć próbkę takiego papieru. Kto nie był, niech zerknie na zdjęcia (i koniecznie wpadnie na następne targi). Oto kilka spośród kartonów, które chcielibyśmy wprowadzić:

Materica Kraft 250 g
Materica Kraft 250 g. Włókna bawełniane + włókna z recyklingu + czysta celuloza. Wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Materica Kraft 250 g
Materica Kraft 250 g.

Woodstock Betulla 225 g
Woodstock Betulla beżowy 225 g. 80% makulatury, 20% celulozy.  Naturalne żyłkowanie z włókien o ciemniejszych odcieniach (takie małe, krótkie "kreski", ciekawie to wygląda).
Revive Pure Natural Matt 350 g
Revive Pure Natural Matt 350 g. Sto procent makulatury. Wysoka nieprzezroczystość, produkowany bez bielenia (a więc biały, ale o nietypowym odcieniu).

Co Wy na to, podobają się? Dajcie znać! 

0 komentarze: