Narzędzia grafika

poniedziałek, stycznia 19, 2015 Edwin Gawron 2 Komentarze

dobra drukarnia

„Mózg jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty” – powiedział kiedyś Frank Zappa. Jak w muzyce, tak i w grafice to właśnie Twoja głowa pozostaje narzędziem najważniejszym. Jeżeli masz ją na swoim miejscu, podobnie jak kilka absolutnie niezbędnych programów i aplikacji, to już połowa sukcesu.

Projektowanie jest dziedziną, która rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok przybywa interesujących rozwiązań, a z czasem sposoby pracy zmieniają się diametralnie. Warto poznać najnowsze narzędzia, którymi posługują się graficy, by przekuć pomysły i inspiracje w świetny projekt.

Hardware

Dyskusja o konfiguracji sprzętu jest tyleż szeroka, co bezzasadna. Najnowocześniejszy dziś sprzęt za pół roku będzie trącił myszką, a za niespełna dekadę stanie się obiektem pożądania muzeów techniki. Ważny jest przede wszystkim monitor. Kryterium wyboru powinny stanowić odpowiednia wielkość, luminacja, rozdzielczość i proporcje.

Software

Tu nie będzie nic nowego. Od lat w świecie grafiki panuje niepodzielna hegemonia Adobe. Photoshop, Illustrator, InDesign – te programy wymienia się jednym tchem. Tańszą alternatywą jest Corel, który naprawdę potrafi zaskoczyć i sprawić użytkownikowi niejedną niespodziankę. Niestety nie zawsze miłą…

Online tools

Narzędzia internetowe, choć nie są niezbędne, zdecydowanie ułatwiają życie. Mają też inną dość istotną zaletę – na ogół są bezpłatne. Potrzebna pomoc w doborze kolorów? Z pomocą przyjdzie Adobe Color CC lub Paletton. A może modne tło? Proszę bardzo, oto Trianglify, czyli generator low poly.

Każdy, nawet początkujący grafik wie, że praca w chmurze to spora oszczędność czasu. Ok., Dropboxa znają wszyscy, ale ta strona to coś nowego. Udostępnij klientowi postępy pracy nad projektem, pozwól mu komentować i wrzucać własne poprawki. Sitedrop ma też w pewnym sensie działanie prozdrowotne: mniej nieporozumień z klientami to mniejsza szansa na wrzody żołądka lub zawał serca po kilku latach pracy.

wzornik CMYK

Zasoby


Wzorniki
Wzornik CMYK oraz próbnik podłoży to właściwie niezbędny element warsztatu grafika. Przydadzą się także do zaprezentowania papieru lub tworzywa klientowi.

Makiety
Zlecenie na druk kalendarzy firmowych lub teczek? Nie zaczynaj bez makiety. Dobra drukarnia internetowa dysponuje własnymi sztancami, dlatego na początku pracy z projektem pobierz plik z rysunkiem wykrojnika: ViperPrint. To dość obszerne zagadnienie, dlatego poradnik, jak korzystać z makiet już wkrótce.

Stocki i Fonty.
Płatne lub na licencji CreativeCommons – to oczywiste, bez obrazów i czcionek ani rusz. Nowoczesne fonty z polskimi znakami można znaleźć na Czcionki.com. Duży wybór zdjęć i grafik, które można dowolnie modyfikować i wykorzystywać w celach komercyjnych bez podawania atrybucji (na ogół – trzeba koniecznie sprawdzić licencję) jest m.in. w serwisie Flickr i na Pixabay.

MockUp

Jak zaprezentować swoją pracę? Plik, który przekazujesz do druku, niekoniecznie wygląda atrakcyjnie dla klienta (spady, znaczniki cięcia…). A przecież papier firmowy, rabatowe karty plastikowe czy ulotki mogą być zaprezentowane w formie do złudzenia przypominającej gotowy produkt.

papier firmowy
Wszystko jest inspiracją
W gąszczu coraz to nowych możliwości łatwo się zagubić. Dlatego czasem najlepiej wziąć głęboki oddech i… wyłączyć komputer. Przejść na analog i skorzystać z narzędzi, które towarzyszą grafikom od dawna. Kartka i ołówek często bywają początkiem najlepszych pomysłów.

2 komentarze:

  1. Dobra pigułka wiedzy, temat będzie dalej rozwijany ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej, zapraszam do śledzenia wpisów

    OdpowiedzUsuń