Plik do druku - robisz to źle! Cz.I
Autosabotaż, strzał w stopę, samobój – można tę działalność nazwać różnie, jednak rezultat zawsze jest jednakowy: frustracja po obu stronach światłowodu. Jak uniknąć tak zwanych “kłopotów z drukarnią”, czyli konieczności wprowadzania poprawek w projekcie już zaakceptowanym i przesłanym do druku? Zaczynamy.
![]() |
Via: funzug.com |
Ramki
Weźmy np. druk wizytówek dla firmy zajmującej sie oprawą obrazów: ramka jako główny element projektu przychodzi na myśl jako pierwsza. Jednak aby wizytówka wyglądała przyzwoicie, daj szansę krojczemu w drukarni dobrze ją przyciąć. Minimum 3mm odstępu od krawędzi to gwarancja, że ramka pozostanie na środku.
RGB
Wypuszczanie do druku projektu przygotowanego w trybie kolorów RGB to ruletka. Chcesz mieć sknocony druk wizytówek i innych projektów? Zagraj koniecznie. Każdy tryb koloru inny niż CMYK jest i tak konwertowany przez drukarnię zgodnie z jej profilem do przestrzeni CMYK. Zachowaj kontrolę nad kolorami i pamiętaj: Print=CMYK, Web=RGB.
![]() |
Via: vi.sualize.us |
Efekty programu Corel
Soczewki, wypełnienia tonalne, grupy cienia itp. wzbogacają projekt i najdają mu ciekawy wygląd, ale też łatwo mogą zniweczyć całą pracę. W oknie programu wyglądają jak należy, jednak stąd jeszcze daleka droga do gotowego wydruku, a co za tym idzie, wiele może się jeszcze popsuć. Bezpiecznym krokiem jest zamiana części grafiki zawierającej efekt na mapę bitową w ustawieniach 300 ppi CMYK.
Teksty wypełnione czarnym ze wszystkich składowych CMYK
Kalendarze ścienne z kalendarium czarniejszym niż czarne? Nie polecam. Jeśli tekstu jest dużo i jest złożony drobną czcionką (8-12 pkt), na dużym formacie, koniecznie zastosuj wypełnienie C0; M0; Y0; K100. Mniej znaczy lepiej - tekst drukowany jednym kolorem to tekst wyraźny i czytelny, a przecież o to właśnie chodzi.
Więcej graficznych pułapek wkrótce. A co Waszym zdaniem powinno pojawić się jeszcze w tym niechlubnym zestawieniu?
Czy efekty z PS czy AI analogicznie trzeba traktować jak te z Corela? Ostatnio właśnie nad tym myślałam i pytałam na GL :) jak ustrzec się przed błędami w druku takich efektów. Nie chcę się ograniczać w projektowaniu :) i chciałabym używać np. mojego ulubionego efektu feather :). Co z efektami warstw w PS, jest też na nich jeden stały sposób? ;)
OdpowiedzUsuńPoczytałabym chętnie też o przezroczystościach i gradientach w druku, bo te pewnie też mogą namieszać :)
Super blog! :)
Programy Adobe są dużo bardziej bezpieczne pod tym względem. Pod warunkiem, że do druku wypuszczamy ładnego (poprawnego) PDF korzystać z efektów można do woli bez obaw.
OdpowiedzUsuńDzięki za miłe słowa i zapraszamy po więcej!
Korzystając z Corela, często w trakcie druku mi się trafiały problemy właśnie z efektami jeżeli projekty był drukowany z bliku pdf. Zazwyczaj wtedy zapisuje go w jpg i z niego drukuję i wychodzi dobrze :)
OdpowiedzUsuńJako drukarniany detepowiec mogę powiedzieć, że wszelkie wydumane efekty programów do grafiki wektorowej (bez znaczenia czy ai czy corel czy inne) są całkowicie poza kontrolą ripów i generalnie ich używanie grozi śmiercią projektu :) obywatelu pamiętaj - prościej znaczy lepiej!!!!
OdpowiedzUsuńRIP mojej drukarki (Caldera 8) istotnie nie ogarnia bardziej złożonych sytuacji, niż czyste bitmapy i czyste wektory, ale składając książki robię różne cuda i jeszcze nic nie wyszło inaczej, niż w wygenerowanym pdfie. Gorzej jest z RIPami drukarni on-line, które np. potrafią zmieniać czystą czerń na „wzbogaconą”.
OdpowiedzUsuńŚwietne projekty oraz jakość wydruku - www.ccsdruk.pl". To drukarnia godna polecenia!
OdpowiedzUsuńW CCS Druk Cyfrowy www.ccsdruk.pl do każdego zlecenia podchodzimy z należytą dbałością o szczegóły. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!
OdpowiedzUsuńBardzo duże znaczenie ma papier https://somax.eu/53-papiery-biale-do-drukarek-i-kserokopiarek, który będzie używany do drukowania. Przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim jego gramaturą, która powinna być zgodna z wymaganiami danego urządzeniem. Warto też pamiętać by wybierać papier jak najlepszej jakości, by uzyskać jak najlepszą jakość wydruku. Ma to olbrzymie znaczenie przy drukowaniu profesjonalnie wyglądających dokumentów.
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim należy pamiętać o konfigurowaniu dokumentu, definiowaniu marginesów czy tez kolorów. My tak robimy - https://agencja-display.pl/flagi-reklamowe.
OdpowiedzUsuńSama też chciałam zrobić sobie takie projekt, ale ja się zupełnie na tym nie znam. Jakoś jednak dałam radę, chociaż następnym razem poproszę kogo o pomoc. Jeżeli chcecie skserować takie ulotki, to ksero w Reprotechnice Wrocław ma całkiem fajną ofertę.
OdpowiedzUsuńPolecam usługi www.ccsdruk.pl - zawsze udaje im się sprostać moim wygórowanym oczekiwaniom.
OdpowiedzUsuń