Plik do druku - robisz to źle! Cz.I

piątek, marca 20, 2015 Edwin Gawron 5 Komentarze


Autosabotaż, strzał w stopę, samobój  można tę działalność nazwać różnie, jednak rezultat zawsze jest jednakowy: frustracja po obu stronach światłowodu. Jak uniknąć tak zwanych “kłopotów z drukarnią”, czyli konieczności wprowadzania poprawek w projekcie już zaakceptowanym i przesłanym do druku? Zaczynamy.

pliki do druku
Via: funzug.com
Nieskrzywione fonty i brak spadów to zjawiska bardzo powszechne i wynikające najczęściej z roztargnienia, dlatego pominiemy je tutaj na rzecz działań zupełnie świadomych, a potrafiących przysporzyć wielu niepotrzebnych problemów.

Ramki

Weźmy np. druk wizytówek dla firmy zajmującej sie oprawą obrazów: ramka jako główny element projektu przychodzi na myśl jako pierwsza. Jednak aby wizytówka wyglądała przyzwoicie, daj szansę krojczemu w drukarni dobrze ją przyciąć. Minimum 3mm odstępu od krawędzi to gwarancja, że ramka pozostanie na środku.RGB

Wypuszczanie do druku projektu przygotowanego w trybie kolorów RGB to ruletka. Chcesz mieć sknocony druk wizytówek i innych projektów? Zagraj koniecznie. Każdy tryb koloru inny niż CMYK jest i tak konwertowany przez drukarnię zgodnie z jej profilem do przestrzeni CMYK. Zachowaj kontrolę nad kolorami i pamiętaj: Print=CMYK, Web=RGB.

blog grafika
Via: vi.sualize.us

Efekty programu Corel

Soczewki, wypełnienia tonalne, grupy cienia itp. wzbogacają projekt i najdają mu ciekawy wygląd, ale też łatwo mogą zniweczyć całą pracę. W oknie programu wyglądają jak należy, jednak stąd jeszcze daleka droga do gotowego wydruku, a co za tym idzie, wiele może się jeszcze popsuć. Bezpiecznym krokiem jest zamiana części grafiki zawierającej efekt na mapę bitową w ustawieniach 300 ppi CMYK.

Teksty wypełnione czarnym ze wszystkich składowych CMYK

Kalendarze ścienne z kalendarium czarniejszym niż czarne? Nie polecam. Jeśli tekstu jest dużo i jest złożony drobną czcionką (8-12 pkt),  na dużym formacie, koniecznie zastosuj wypełnienie C0; M0; Y0; K100. Mniej znaczy lepiej - tekst drukowany jednym kolorem to tekst wyraźny i czytelny, a przecież o to właśnie chodzi.

drukarnia internetowa
Via: Flickr.com
Więcej graficznych pułapek wkrótce. A co Waszym zdaniem powinno pojawić się jeszcze w tym niechlubnym zestawieniu?


5 komentarzy:

 1. Czy efekty z PS czy AI analogicznie trzeba traktować jak te z Corela? Ostatnio właśnie nad tym myślałam i pytałam na GL :) jak ustrzec się przed błędami w druku takich efektów. Nie chcę się ograniczać w projektowaniu :) i chciałabym używać np. mojego ulubionego efektu feather :). Co z efektami warstw w PS, jest też na nich jeden stały sposób? ;)
  Poczytałabym chętnie też o przezroczystościach i gradientach w druku, bo te pewnie też mogą namieszać :)
  Super blog! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Programy Adobe są dużo bardziej bezpieczne pod tym względem. Pod warunkiem, że do druku wypuszczamy ładnego (poprawnego) PDF korzystać z efektów można do woli bez obaw.
  Dzięki za miłe słowa i zapraszamy po więcej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Korzystając z Corela, często w trakcie druku mi się trafiały problemy właśnie z efektami jeżeli projekty był drukowany z bliku pdf. Zazwyczaj wtedy zapisuje go w jpg i z niego drukuję i wychodzi dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako drukarniany detepowiec mogę powiedzieć, że wszelkie wydumane efekty programów do grafiki wektorowej (bez znaczenia czy ai czy corel czy inne) są całkowicie poza kontrolą ripów i generalnie ich używanie grozi śmiercią projektu :) obywatelu pamiętaj - prościej znaczy lepiej!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. RIP mojej drukarki (Caldera 8) istotnie nie ogarnia bardziej złożonych sytuacji, niż czyste bitmapy i czyste wektory, ale składając książki robię różne cuda i jeszcze nic nie wyszło inaczej, niż w wygenerowanym pdfie. Gorzej jest z RIPami drukarni on-line, które np. potrafią zmieniać czystą czerń na „wzbogaconą”.

  OdpowiedzUsuń