Zmienne w Photoshopie: oszczędzacz wysiłku

poniedziałek, czerwca 20, 2016 Edwin Gawron 9 Komentarze


Jak efektywnie pracować, ale się nie napracować? Odpowiedź na to pytanie interesuje chyba każdego. W tym tutorialu dowiesz się jak zrobić projekt pięciu plakatów za jednym zamachem. Wyobraź sobie taką sytuację: dostajesz zlecenie na realizację projektów na cykliczne imprezy filmowe w pewnej miejscowości. Od klienta dostałeś piękną tabelkę w Excellu: plakaty mają mieć wspólne tło i niektóre elementy, takie jak np. logo. Za to na każdym z nich będzie inne miejsce, czas, obrazek i oczywiście tytuł wyświetlanego filmu. Brzmi jak dużo roboty? Niekoniecznie.

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Metodą tzw. studencką, czyli CTRL+C, CTRL+V lub nieco sprytniejszą – wykorzystując Zmienne. Zapraszam do lektury.

Tutorial przejdziemy w programie Adobe Photoshop CS5. Wszystkie potrzebne pliki możesz pobrać, klikając tutaj*. Podobne funkcje scalania danych umożliwia również Corel, Illustrator i oczywiście InDesign, w którym robi się to najwygodniej. Jednak czasami w życiu jest tak, że pracujemy na sprzęcie wyposażonym tylko w starego poczciwego Photoshopa, dlatego warto wiedzieć, że pozwala on również na takie figle.

Wstępnie wyrzeźbiłem prosty plakacik. Zwróć uwagę, że niektóre warstwy są zaznaczone na czerwono. To tam zadziała magia Photoshopa. Potrzebujemy, aby miejsca na tytuł filmu, datę, lokalizację i godzinę były zmienne. Dodatkowo plakat będzie miał jeszcze różne obrazki tematycznie związane z latem – na każdej wersji inny obrazek. So far wygląda to mniej więcej tak:


Na chwilę zostawmy nasz plakat. Zobaczmy, co tam dostaliśmy od organizatorów. Zrobili sobie ładną tabelkę z rozpiską, kiedy i jaki film jest wyświetlany. Letnie kino będzie rozdawać też upominki dla widzów. Na każdej imprezie trzeba podać inne hasło, a pomoże w tym obrazek na plakacie. Więc dodamy jeszcze jedną kolumnę o nazwie Obrazek, w której wpiszemy nazwy plików wraz z rozszerzeniem z naszymi zmiennymi obrazkami. Oczywiście w tym PSD-ku warstwy nazywają się jak kolumny. Tak naprawdę, połowa roboty za nami.


Wracamy do projektu plakatu - trzeba tu podpiąć tabelkę ze zmiennymi. Wybieramy z menu Obraz, a następnie klikamy Zmienne i Definiuj. Pojawi się takie okno:


Zauważ, że w liście rozwijanej masz wszystkie swoje warstwy. Oczywiście interesują nas te, które oznaczyliśmy sobie wcześniej na czerwono. Na początek wybieramy warstwę zawierającą tytuł. W polu Typ zmiennej wybieramy Zastępowanie tekstu i wpisujemy nazwę pierwszej kolumny z naszej tabelki. W ten sposób lecimy z pozostałymi warstwami i zmiennymi, aż do warstwy z obrazkiem. Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Gdy wybierzesz tę warstwę z listy, Photoshop sam zmieni nam typ na Zastępowanie pikseli. Dalej po prostu wpisujemy nazwę kolumny, a w Metodzie dajemy Bez zmian. Twoje zmienne obrazki powinny znajdować się w tym samym folderze, co plik, na którym pracujesz. Ich rozmiary również powinny być takie same, jak obrazka referencyjnego z głównego projektu.

Teraz z zakładki Definiuj przechodzimy do Zestawów danych i klikamy przycisk Importuj:


Wybieramy naszą tabelkę i wciskamy Ok. Pamiętaj, że dane możesz podać w formie pliku tekstowego lub bazy CSV. Photoshop powinien teraz wciągnąć sobie wszystkie zmienne na zdefiniowane wcześniej warstwy. Aby sprawdzić, czy mu się to udało wybierz, menu Obraz i Zastosuj zestaw danych. Pojawi się takie okienko:


Zaznacz pole Podgląd i możesz sprawdzać, czy poszczególne filmy mają odpowiednie godziny i miejsca wyświetlania. Wszystko gra? To teraz możemy zapisać osobne pliki. Coś jednak nie gra? Upewnij się, że tabelka z danymi jest prawidłowo przygotowana, warstwy są prawidło zdefiniowane z kolumnami, podałeś prawidłowe nazwy i rozszerzenia obrazków.

Aby zapisać plakaty do osobnych plików, wybierz z menu Plik, Eksportuj, a następnie Zestawy danych jako pliki.


Pozostaje już tylko ustalić folder docelowy i nazewnictwo plików. Proponuję przyjąć nazwy plików od nazw zestawów danych. Jeśli jest taka potrzeba, możesz również zapisać tylko jeden wybrany set danych.

Jak widzisz, Photoshop ma bardzo szeroki zakres możliwości. Generowanie plików ze zmiennymi zestawami danych może znaleźć zastosowanie w różnych projektach, nie tylko gdy chodzi o druk plakatów. Na myśl przychodzi mi np. seria grafik pod social media lub wiele banerów do jednej kampanii. Odpowiednie przygotowanie pracy i konfiguracja mogą wydawać się nieco skomplikowane, ale na pewno tym większa później będzie satysfakcja, gdy Photoshop wykona resztę roboty za Ciebie. 

A Ty, do jakiego projektu zastosujesz zmienne? Podziel się odpowiedzią w komentarzu.*Grafiki wykorzystane przeze mnie w tutorialu pod linkiem pochodzą z pl.freepik.com.

9 komentarzy:

 1. ja to zmienne stosuje ale w indesignie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, stosowanie zmiennych jest najwygodniejsze w InDesignie. Jednak nie każdy wie, że w Photoshopie też można :)

   Usuń
 2. Świętna sprawa, Edwin chyba w którym wpisie poruszałeś ten temat, dzięki za rozwinięcie, przyda się na pewno, dobra robota

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie,

  Mam pytanie odnośnie projektów graficznych w Photoshopie. Napisała do mnie firma, a propos albumu projektów, które wykonałem. Chcą kupić jedną z prac. Czy muszę rozliczyć to wtedy podatkowo? pit 36, pit 37?
  Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujący artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł , przyda Mi się !

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiednia reklama Lublin to idealny sposób na poprawienie pozycji przedsiębiorstwa oraz zdobycie większej ilości klientów. Z jej pomocą można zwiększyć swoje dochody i osiągnąć sukces.
  reklama lublin

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiednia reklama Lublin to idealny sposób na poprawienie pozycji przedsiębiorstwa oraz zdobycie większej ilości klientów. Z jej pomocą można zwiększyć swoje dochody i osiągnąć sukces.
  reklama lublin

  OdpowiedzUsuń
 8. Super wpis. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z takim sposobem.

  OdpowiedzUsuń